“Ödüllü Proje”

Tempo Dergisi’nin Mayıs sayısında yer alan kısa görüşüm. Hemen alttaki metin de biraz daha geniş değerlendirmem.

“Ödüllü Proje” kavramı basın yayın organları ve bu ödülleri alan kurumlar tarafından pazarlama amacıyla kullanılan bir sıfat halini aldı. Oysa bugün dileyen bir gayrimenkul geliştirici rahatlıkla ajansına ya da bir hizmet şirketine ödül sipariş edebilir, bunun törenini düzenler ve ödülü alır. Ve sonrasında projesine “ödüllü proje” der. Evet özellikle en uç noktaya dikkat çektim ve böyle bir durum yok gerçekte. Ama bunun olmaması için hiç bir neden de yok.

Ödül, kurgusunda ve uygulamasında hatası olmaması gereken bir geliştirme sürecine ihtiyaç duyar. Kararın kimler tarafından ve nasıl alındığı ödülün gücünü belirler. Kimler dediğimiz jüri; nasıl dediğimiz de şartnameden başka bir şey değil esasen.  Bugünün dünyasında medya ve pazarlama çok daha etkili bu nedenle yukarıdaki ikiliye iletişim gücünü de ekleyebiliriz. Son yıllarda ödül kurgusundan gelen maddi kaynağın verdiği güçle iletişimi dünya çapında yapılabilen ödül projelerine rastlıyoruz. Bu da yeni dünya denilen düzenin sonuçlarından birisi herhalde.

İyi bir proje iyi ödülü alacaktır. Bu da projenin satışını  ya da kiralamasını kolaylaştırır elbette. İyi tasarlanmamış bir yapı da ödül alabilir. Kuşkusuz yine aynı etkiyi yaratır. Ancak ödüle ve “ödüllü proje” tanımlanmasına gereğinden fazla anlam yüklenmesini de doğru bulmuyorum.

Özellikle 2010’dan bu yana Türk kurumlarının uluslararası mimarlık ve gayrimenkul ödüllerine olan ilgisi arttı. Bu ilginin artmasının temel nedeni olarak yapım faaliyetlerinin inanılmaz boyutlara ulaşmasını ve işlerin artık tam bir uluslarası ağ içinde yapılıyor olmasını söyleyebiliriz.

Mimarlık ve gayrimenkul alanında son söz olarak söylenecek bir şey varsa o da onlarca kategori ve yüzlerce finalistten oluşan ödüllerin nitelik algımızı sarstığı ve kurunun yanında yaşında yanmasına sebep olduğudur. Unutmayalım bahsettiğim ödüller milyon dolarlarla ifade edebileceğimiz gelir oluşturabiliyor. Yani bir ödül endüstrisinin varlığından söz edebiliriz.